Praca zdalna: Jak sprawnie i efektywnie pracować w zespole?

Największą bolączką pracy zdalnej i jej konfiguracji są ograniczenia dla zespołów pracowniczych, które każdego dnia obok kwestii związanych z realizowanymi projektami są zmuszone do rozwiązywania szeregu problemów technicznych i komunikacyjnych wynikających z nieodpowiednio dobranych lub źle skonfigurowanych narzędzi informatycznych oraz komunikatorów do pracy zdalnej. To sprawia, że jest ona o wiele mniej efektywna, a jednocześnie wyczerpująca dla pracowników. Czy można temu jakoś przeciwdziałać? Czy możliwe jest sprawne i efektywne działanie zespołu pracowniczego, którego członkowie działają w ramach home office?

Polecane narzędzia do pracy zdalnej

Podstawą dla efektywnej pracy zdalnej jest odpowiedni dobór narzędzi oraz ich prawidłowa konfiguracja. Bazując na bardzo dobrej znajomości rynku narzędzi informatycznych oraz rozmowach z ich faktycznymi użytkownikami, którzy od miesięcy testują możliwości poszczególnych platform w różnych konfiguracjach w swoich biznesach możemy polecić trzy kluczowe rozwiązania:

 • -        Microsoft Teams
 • -        Office365
 • -        Share Point.

Zacznijmy od wyboru platformy, która umożliwi naszemu zespołowi odbywanie spotkań w czasie rzeczywistym, wymianę informacji oraz wspólną pracę na wybranych dokumentach. Taką platformą jest Microsoft Teams. Microsoft Teams to narzędzie o bardzo dużym potencjale, którego większość użytkowników nie wykorzystuje. Wynika to nie tylko z braku potrzeby, ale przede wszystkim z nieznajomości narzędzia. Dlatego jeśli tylko mamy taką możliwość, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy w zakresie wdrażania, konfiguracji i szkolenia pracowników z narzędzi dedykowanych do pracy zdalnej. Wiedza oraz umiejętności nabyte przez członków zespołów pracowniczych w dobie pandemii z pewnością okażą się niezwykle przydatne także wtedy, gdy wrócimy do trybu stacjonarnego.

Dlaczego Microsoft Teams?

Przed wyborem narzędzia do konfiguracji pracy zdalnej warto odpowiedzieć sobie na pytanie: Co jest potrzebne moim pracownikom do efektywnego działania? Być może będzie to tylko możliwość odbywania spotkań lub nawiązywania i odbierania połączeń do grup wewnętrznych lub zewnętrznych… A może najważniejsza dla Twojego zespołu jest możliwość współpracy w czasie rzeczywistym? Nie możesz również wykluczyć sytuacji, w której poszczególni członkowie zespołów pracowniczych potrzebują różnych funkcjonalności. Microsoft Teams to przestrzeń przeznaczona do swobodnej konfiguracji, w ramach której członkowie grup mogą się spotykać gremialnie i w ramach konferencji face2face. Dodatkowo zespół może być w stałym kontakcie dzięki funkcji czatu, który pozwala na błyskawiczną wymianę wiadomości – zupełnie jak podczas pracy w biurze. Nieocenionym atutem Microsoft Teams jest możliwość wspólnej pracy nad danym dokumentem – niezależnie, czy jest to plik tekstowy, projekt prezentacji multimedialnej czy arkusz kalkulacyjny. Korzystając z aplikacji, takich jak Word, PowerPoint i Excel członkowie zespołu mogą wspólnie realizować zadania, nie tracąc czasu na wymienianie się pikami i komentarzami do nich.

Analogicznie, wspólną pracę i jej konfigurację ułatwia tryb udostępniania ekranu, który można wykorzystać zarówno podczas spotkań i zespołowej burzy mózgów, jak i prezentacji kierowanych do klientów i kontrahentów.

Jak skutecznie wdrożyć narzędzia do pracy zdalnej w firmie?

Wiele przedsiębiorstw wciąż pracuje na wersjach demonstracyjnych różnych platform do komunikacji zdalnej lub ustawieniach standardowych systemów, które można skonfigurować wedle indywidualnych potrzeb każdej organizacji. Jeśli Ty i Twoi pracownicy również borykacie się z problemem źle wdrożonego lub nieskonfigurowanego narzędzia do pracy zdalnej, zapraszamy do kontaktu.

Jesteśmy profesjonalnym dostawcą usług informatycznych. Od lat wspieramy przedsiębiorców, zapewniając kompleksową obsługę firm. Dzisiaj koncentrujemy się przede wszystkim na zapewnieniu rozwiązań umożliwiających efektywną i sprawną konfigurację działaności zdalnej. Pomagamy przedsiębiorstwom niezależnie od reprezentowanej branży. Doradzamy, wdrażamy, konfigurujemy, szkolimy, a w razie potrzeby poprawiamy po innych – wszystko po to, aby wykonywanie obowiązków zawodowych w trybie home office miała korzystny wpływ na dalszy rozwój Twojego biznesu.

Konfiguracja pracy zdalnej z firmą Wieża – zaufaj specjalistom i wdróż rozwiązania, które zwiększą efektywność i bezpieczeństwo realizacji obowiązków zawodowych z dala od siedziby przedsiębiorstwa. Dajemy gwarancję, że codzienna działalność pracowników home office stanie się dla nich czystą przyjemnością.

Firma w chmurze: Skorzystaj z możliwości oferowanych przez platformę Microsoft Azure

Konieczność przejścia w tryb pracy zdalnej postawiła wiele przedsiębiorstw przed wyzwaniami, z jakimi zespoły pracownicze dotychczas nie miały okazji się zmierzyć. Problemy pojawiły się na płaszczyźnie hardwarowej, jak i softwarowej przyczyniając się do utrudnienia obsługi standardowych procesów w firmie i zmniejszenia wydajności pracowników działających w warunkach domowych. Czy i jak w takiej sytuacji może pomóc chmura?

Chmura powszechnie kojarzona jest ze współdzieleniem plików oraz ich przechowywaniem. Najlepszym przykładem działania w chmurze jest obsługa poczty elektronicznej, której większość z nas nie archiwizuje na dysku twardym czy mobilnych nośnikach danych. Ufamy, że wiadomości zarchiwizowane w chmurze przez dostawcę usług pocztowych są bezpieczne, a w razie potrzeby mamy do nich praktycznie nieograniczony dostęp (jedyne ograniczenia mogą wynikać z określonego umową okresu archiwizacji, po zakończeniu którego wiadomości są automatycznie usuwane). Na podobnej zasadzie przechowujemy w chmurze dane – pliki, które możemy udostępniać naszym współpracownikom lub kontrahentom, jednocześnie przypisując im uprawnienia odpowiednio do podglądu lub podglądu i edycji ich zawartości.

Mało kto zdaje sobie sprawę z faktu, że chmura daje nam znacznie więcej możliwości i narzędzi, dzięki którym możemy pracować efektywnie z dowolnego miejsca na świecie – wystarczy, że mamy pod ręką urządzenie z dostępem do Internetu. Aby jak najlepiej i jak najbardziej efektywnie korzystać z możliwości oferowanych przez chmurę niezbędna jest odpowiednia platforma, za pośrednictwem której zarządzamy usługami, miejscem na wirtualnych dyskach, a nawet tworzymy i konfigurujemy maszyny wirtualne o określonych parametrach roboczych.

Microsoft Azure: Platforma do obsługi usług w chmurze

Firma w Chmurze uzyskuje praktycznie nieograniczone możliwości korzystania z niezwykle szerokiego spektrum narzędzi informatycznych. Jednym z takich narzędzi są maszyny wirtualne, które użytkownicy mogą projektować i konfigurować w taki sposób, aby jak najlepiej odpowiadały konkretnym potrzebom. Jak z nich korzystać?

Platforma do obsługi usług w chmurze Microsoft Azure pozwala projektować maszyny wirtualne o mocy obliczeniowej wyższej niż moc urządzenia, na którym fizycznie pracujemy. Dzięki temu pracownicy pracujący w trybie pracy zdalnej mają dostęp do urządzeń (maszyn wirtualnych), które znacząco przyspieszają i usprawniają ich pracę. To samo dotyczy programów i aplikacji, które działają w chmurze i są dostępne z poziomu dowolnego urządzenia mobilnego. Aby uzyskać do nich dostęp wystarczy podać nazwę użytkownika i przypisane do niej hasło. Co ważne platforma Microsoft Azure została wyposażona w komponent, który pozwala tworzyć chmurę hybrydową i zapewnia bezpieczne połączenie między zasobami zdalnymi i lokalnymi, co pozwala nam przechowywać najważniejsze dane na dysku twardym lub nośniku mobilnym.

Dotychczas z udogodnień oferowanych przez pracę w chmurze korzystały w szczególności firmy informatyczne. Wynikało to przede wszystkim z nieufnego podejścia klienta biznesowego do bezpieczeństwa danych i procesów obsługiwanych w chmurze. Dzisiaj konieczność pracy w trybie home office sprawia, że także przedsiębiorcy reprezentujący inne branże i gałęzie gospodarki spoglądają na chmurę jak na źródło możliwości, a nie zagrożenie.

Oczywiście podstawą efektywnego działania firmy w chmurze (niezależnie od branży) jest odpowiedni dobór i konfiguracja usług wirtualnych, w czym pomoże nam doświadczona firma informatyczna.

Praca zdalna i firma w chmurze: Odpowiadamy na wyzwania, przed którymi staje współczesny biznes

Jako profesjonalny dostawca usług informatycznych od lat wspieramy przedsiębiorców zapewniając kompleksową obsługę firm. Dzisiaj w sposób szczególny koncentrujemy się na rozwiązaniach, których celem jest ułatwienie pracy zdalnej i poprawa efektywności firm pracujących w trybie hybrydowym. Do kontaktu zachęcamy przedsiębiorców zainteresowanych pracą w chmurze, jak również firmy, które napotykają na problemy wynikające z nieprawidłowej konfiguracji usług dostępnych w ramach platformy Microsoft Azure. Nasi Specjaliści oferują doradztwo, obsługę wdrożeniową, konfigurację usług oraz szkolenia dla pracowników.

 

Od początku działalności dążyliśmy do tego, aby dla naszych Klientów stać się synonimem bezpieczeństwa – solidnym partnerem, dzięki któremu mogą się skupić na realizowaniu misji swojej firmy. I udało się. Nasza firma już od dawna kojarzona jest z poczuciem bezpieczeństwa, jakie daje profesjonalne wsparcie IT i partnerskie zasady współpracy.

Dlaczego Wieża?

 • KOMPLEKSOWOŚĆ Wszystkie usługi – od stałej obsługi informatycznej przedsiębiorstwa przez usługi związane z zakupem i instalacją oprogramowania komputerowego po zaopatrzenie w sprzęt komputerowy i urządzenia peryferyjne – są świadczone za pośrednictwem jednej firmy, dzięki czemu oszczędzasz czas i pieniądze.
 • ELASTYCZNOŚĆ Jesteśmy otwarci na potrzeby i oczekiwania naszych Klientów, co znajduje odzwierciedlenie w naszej ofercie, którą dostosowujemy do bieżących potrzeb Twojej firmy.
 • SZYBKOŚĆ Ograniczając zasięg naszej działalności do Warszawy zwiększyliśmy szybkość reakcji, dzięki czemu wszelkie usterki i nieprawidłowości są – w miarę możliwości technicznych – usuwane najpóźniej w klika godzin po zgłoszeniu awarii, jeśli nie zdalnie to bezpośrednio w siedzibie klienta.
 • FACHOWOŚĆ Nasi specjaliści to nie tylko wysoko wykwalifikowani informatycy ale również specjaliści z innych branż, dzięki czemu możemy fachowo i rzetelnie doradzać klientom w doborze odpowiednich rozwiązań programistycznych i sprzętowych.
 • TRANSPARENTNOŚĆ Wszystkie działania jakie podejmujemy, podejmujemy dla dobra naszych Klientów. Dlatego stawiamy na przejrzyste zasady współpracy, które są korzystne dla obu stron.

A co najważniejsze – mówimy ludzkim głosem!

W związku z obowiązywaniem od 25 maja 2018 r. w Polsce i w innych krajach Unii Europejskiej Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO), informujemy w jaki sposób Wieża sp. z o.o. (dawniej "Wieża s.c. Romuald Żarnecki, Grzegorz Wieliczko”) przetwarza dane osobowe.

Administratorem danych osobowych jest Wieża sp. z o.o. (dawniej "Wieża s.c. Romuald Żarnecki, Grzegorz Wieliczko”) („Wieża sp. z o.o. (dawniej "Wieża s.c. Romuald Żarnecki, Grzegorz Wieliczko”)”; adres: 01-307 Warszawa, ul. Batalionów Chłopskich 85). Dane osobowe mogą być przetwarzane, gdy jest to niezbędne do zawarcia lub wykonania umowy i wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Wieża sp. z o.o. (dawniej "Wieża s.c. Romuald Żarnecki, Grzegorz Wieliczko”), czyli na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b oraz lit. c RODO. Podanie danych jest dobrowolne, a w relacjach umownych stanowi wymóg zawarcia i realizacji umowy. Możliwe jest zgłoszenie sprzeciwu wobec przetwarzania danych, żądania do nich dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania oraz przeniesienia. Dane przechowywane są do chwili wniesienia sprzeciwu, a w relacjach umownych – przez czas obowiązywania umowy i po jej zakończeniu przez okres wynikający z przepisów o archiwizacji i przedawnieniu roszczeń. Każdemu przysługuje prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Zasady dotyczące cookies: Wieża sp. z o.o. (dawniej "Wieża s.c. Romuald Żarnecki, Grzegorz Wieliczko”), jako usługodawca strony www.wieza.pl przechowuje i uzyskuje dostęp do cookies, tj. niewielkich informacji tekstowych, wysyłanych przez serwer WWW i zapisywanych na twardym dysku, lub innym nośniku danych użytkownika, w celu: prawidłowego funkcjonowania strony www.wieza.pl, konfiguracji strony www.wieza.pl, bezpieczeństwa i niezawodności strony www.wieza.pl, monitorowania stanu sesji, wyświetlania reklam, dostosowania wyświetlanych informacji do użytkownika lub analiz, statystyk wyświetleń strony internetowej.

Jako Użytkownik możesz określić warunki przechowywania lub uzyskiwania dostępu do cookies za pomocą ustawień przeglądarki. Zgodę na przechowywanie lub uzyskiwanie dostępu do cookies przez Wieża s.c. na Twoim urządzeniu, wyrażasz za pomocą ustawień zainstalowanej na Twoim urządzeniu przeglądarki.

1. Pliki cookies zwane także "ciasteczkami" są to pliki tekstowe zapisywane i przechowywane w pamięci urządzenia wykorzystywanego do przeglądania stron internetowych (np. komputer PC, notebook, tablet, palmtop, telefon komórkowy). Z plikami tymi, po ich zapisaniu, łączy się serwer albo serwery uzyskując do nich odpowiedni dostęp.

2. Niniejsza strona internetowa www.wieza.pl oraz wszystkie jej podstrony korzystają z plików cookies m.in. po to, by poprawnie wyświetlać jej zawartość  oraz w celach statystycznych (statystyki anonimowe). Stosowane są pliki cookies wydajnościowe, czyli służące do zbierania informacji o sposobie korzystania ze strony oraz funkcjonalne - pozwalające „pamiętać” o ustawieniach użytkownika (np. język, rozmiar czcionki). To m.in.:

 • cookies google-analytics.com – statystyki dla witryny
 • cokies sesyjne (wygasają po zakończeniu sesji)

3. Poprzez zmianę ustawień oprogramowania wykorzystywanego do przeglądania niniejszej strony internetowej www.wieza.pl i jej podstron, istnieje możliwość określenia warunków przechowywania oraz warunków uzyskiwania dostępu do plików cookies wykorzystywanych przez tę stronę i jej podstrony, w szczególności możliwość całkowitego wyłączenia ich obsługi.

4. W celu zmiany ustawień związanych z obsługą plików cookies należy odpowiednio skonfigurować oprogramowanie wykorzystywane do przeglądania niniejszej strony internetowej www.wieza.pl i jej podstron. Poziom ochrony prywatności można ustawić na róznym poziomie aż do całkowitego blokowania plików cookies. Zwiększa to poziom bezpieczeństwa i ochrony danych, ale może także uniemożliwiać niektóre funkcje, np. zalogowanie się do sklepu lub zlożenie zamówienia w sklepie. Stosowne szczegółowe informacje w tym zakresie można uzyskać korzystając z pomocy technicznej dla takiego oprogramowania lub kontaktując się z jego dostawcą. Należy pamiętać, że wyłaczenie plików cookies może uniemożliwić korzystanie ze wszystkich funkcjonalnosci naszego serwisu www.

Jak zmienia się ustawienia w najbardziej popularnych wyszukiwarkach


A. Google Chrome

Trzeba kliknąć na menu (w prawym górnym rogu), zakładka Ustawienia > Pokaż ustawienia zaawansowane. W sekcji „Prywatność” trzeba kliknąć przycisk Ustawienia treści. W sekcji „Pliki cookie” można zmienić następujące ustawienia plików cookie:

 • Usuwanie plików cookie
 • Domyślne blokowanie plików cookie
 • Domyślne zezwalanie na pliki cookie
 • Domyślne zachowywanie plików cookie i danych stron do zamknięcia przeglądarki
 • Określanie wyjątków dla plików cookie z konkretnych witryn lub domen

B. Internet Explorer

Z menu przeglądarki (prawy górny róg): Narzędzia > Opcje Internetowe > Prywatność, przycisk Witryny. Suwakiem ustawiamy poziom, zmianę zatwierdzamy przyciskiem OK.

C. Mozilla Firefox

Z menu przeglądarki: Narzędzia > Opcje > Prywatność. Uaktywnić pole Program Firefox: „będzie używał ustawień użytkownika”.
O ciasteczkach (cookies) decyduje zaklikanie – bądź nie – pozycji Akceptuj ciasteczka.

D. Opera

Z menu przeglądarki: Narzędzie > Preferencje > Zaawansowane.
O ciasteczkach decyduje zaznaczenie – bądź nie – pozycji Ciasteczka.

E. Safari

W menu rozwijanym Safari trzeba wybrać Preferencje i kliknąć ikonę Bezpieczeństwo. Tu wybiera się poziom bezpieczeństwa w obszarze ,,Akceptuj pliki cookie”.

5. Brak zmiany ustawień oprogramowania wykorzystywanego do przeglądania niniejszej strony internetowej www.wieza.pl i jej podstron, stanowi w myśl art. 173 ust. 2 Ustawy prawo telekomunikacyjne wyrażenie zgody na korzystanie przez tę stronę i jej podstrony z plików cookies w celach wyżej określonych.

Co możemy zaoferować Twojej firmie?

Sprzęt

Oprogramowanie

Sieć

Archiwizacja/Backup danych

Konsulting

Poczta/Office 365

Bezpieczeństwo

Strony www

Sprzęt

Oprogramowanie

Sieć

Archiwizacja/Backup danych

Konsulting

Poczta/Office 365

Bezpieczeństwo

Strony www